Polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej – relacja z uroczystego otwarcia wystawy

1 kwietnia 2025 roku w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy, która wpisuje się w działania mające na celu popularyzowanie wiedzy o Unii Europejskiej, idei integracji oraz roli Polski w rozwijaniu i wzmacnianiu wartości przynależności i solidarności krajów Unii poprzez wspólne doświadczenia, cele i perspektywy – „Polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej”.
Uroczystego otwarcia wystawy dokonała Dyrektor Biblioteki Marzena Szafińska-Chadała, która przywitała zgromadzonych Gości oraz podziękowała za przyjęcie zaproszeń przez Wicewojewodę Lubuskiego Tomasza Nesterowicza, dr. Pawła Zapeńskiego Dyrektora Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Zielonej Górze oraz Waldemara Wojcieszonka reprezentującego Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze. Serdeczne słowa powitania skierowała również do przedstawicieli lubuskich placówek oświatowych: Bożeny Stankowskiej Dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego w Zielonej Górze oraz Danuty Helińskiej Wicedyrektor CKU w Zielonej Górze, Janiny Grzecznowskiej Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lipkach Wielkich oraz Renaty Rogacewicz Dyrektor Miejskiego Przedszkola nr 34 w Zielonej Górze „Rozśpiewane Przedszkole”. W okolicznościowym wydarzeniu uczestniczyli również specjaliści ds. Funduszy Europejskich z Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Zielonej Górze, który reprezentowali Ewelina Hajłasz, Ewa Hebdzyńska oraz Grzegorz Rozmarynowski.
W otwarciu wystawy uczestniczyło najmłodsze pokolenie Lubuszan „Tańczące Zuchy” z „Rozśpiewanego Przedszkola” z wychowawcą Renatą Stachowską. Dzieci przekazały na ręce dyrektora PBW podziękowania za możliwość uczestniczenia w przedsięwzięciu mającemu na celu propagowanie wiedzy o polskiej prezydencji oraz Unii Europejskiej.
Następnie zabrał głos Wicewojewoda Lubuski Tomasz Nesterowicz przedstawiając główne założenia i idee polskiego uczestnictwa w strukturach Unii Europejskiej, podkreślając pozytywny bilans pod względem gospodarczym i społecznym polskiego członkowstwa w UE. Wskazał korzyści dla obywateli naszego kraju, które przejawiają się między innymi w swobodnym przemieszczaniu się po całym terytorium Wspólnoty.
Pani Ewelina Hajłasz zachęciła zebranych do kontaktu z ekspertami Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Zielonej Górze oraz możliwościami korzystania z dofinansowania lub innego wsparcia na realizację własnych przedsięwzięć lub projektów.
W dalszej kolejności głos zabrały organizatorki wystawy Renata Zubowicz oraz Anna Woźnicka.
Renata Zubowicz wskazała główne założenia wystawy, które przybliżają najważniejsze działania 6-miesięcznego polskiego przewodnictwa w Radzie UE oraz działania, cele i wartości Unii Europejskiej. Podkreśliła, że zaprezentowane materiały biblioteczne pozwalają na prześledzenie drogi Polski do akcesji oraz działania w wymiarze krajowym i lokalnym w 20-letnim okresie naszego udziału w kształtowaniu programowych priorytetów europejskich. Zaakcentowała również wkład punktu EUROPE DIRECT w Zielonej Górze w przybliżanie europejskich zagadnień mieszkańcom Ziemi Lubuskiej oraz zachęciła do skorzystania z publikacji przekazanych przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji.
Anna Woźnicka zachęciła do zapoznania się z dziecięcym logo polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Podkreśliła znaczenie zmian i korzyści przynależności Województwa Lubuskiego w UE odnosząc się do publikacji ze zbiorów PBW dotyczących dwudziestoletnich przemian w naszym regionie. Na zakończenie zaprosiła zebranych gości do rozwiązania quizu „Polska w Unii Europejskiej” przygotowanego przez pracowników PBW w związku z polską prezydencją w Radzie Unii Europejskiej. Quiz pozwala na sprawdzenie swojej wiedzy na temat Wspólnoty i dostępny jest na stronie internetowej Biblioteki. Uroczyste otwarcie wystawy było okazją do wspólnego świętowania w duchu europejskiej wspólnoty, a najmłodsi uczestnicy otrzymali słodkości oraz baloniki, ozdobione flagą UE. Po części oficjalnej Goście udali się na uroczysty poczęstunek, gdzie w miłej i kameralnej atmosferze mogli kontynuować rozmowy, dzielić się wrażeniami oraz doświadczeniami w zakresie edukacji europejskiej.

LTR RTL
Skip to content