Witold Gombrowicz – droga do sławy – relacja ze spotkania literackiego
11 grudnia 2024 r. odbyło się spotkanie literackie, poświęcone postaci Witolda Gombrowicza, zorganizowane przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze.
Inspiracją tegorocznego wydarzenia było ustanowienie przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej roku 2024 – Rokiem Witolda Gombrowicza, z okazji 120. rocznicy urodzin pisarza. Spotkanie odbyło się w formie zdalnej na platformie ClickMeeting.
Wykład pt. Witold Gombrowicz – droga do sławy wygłosił dr Robert Utkowski, dziennikarz telewizyjny, specjalista ds. edukacji i promocji Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Nagradzany i wyróżniany poeta i autor tekstów artystycznych. Publikował m.in. w „Kresach”, „Brulionie”, „Kartkach”.
Oficjalnego otwarcia wydarzenia dokonała Marzena Szafińska-Chadała, Dyrektor PBW w Zielonej Górze. Pani Dyrektor powitała wszystkich uczestników, wprowadziła do tematu spotkania, podkreślając znaczenie twórczości Witolda Gombrowicza w świecie literatury. Zaprezentowała sylwetkę prelegenta i temat jego wystąpienia. Następnie zaprosiła do prezentacji i wysłuchania wykładu.
Dr Robert Utkowski przedstawił wszystkie etapy drogi do sławy Witolda Gombrowicza. Zaprezentował najciekawsze wątki z życia pisarza i jego rodziny, cytując fragmenty utworu autora pt. Testament. Rozmowy z Dominique de Roux. Swoją barwną opowieść zilustrował archiwalnymi zdjęciami miejsc i osób. Jak podkreślił, okres dzieciństwa, ziemiańsko-szlacheckie pochodzenie, miało istotny wpływ na twórczość pisarza.
Prelegent wspomniał także o pierwszych utworach Gombrowicza, pierwszej miłości, studiach prawniczych, okraszając je ciekawostkami z życia. Zaprezentował tzw. okres argentyński pisarza, jego trzy etapy. Nakreślił pierwszy etap życia artysty w nędzy, omówił jego życie urzędnicze oraz okres, w którym autor osiągnął niezależność i prestiż literacki.
Pod koniec wykładu Robert Utkowski zaakcentował moment, w którym autor stał się światowym artystą, kiedy to, dzięki wystawieniu jego dramatu Ślub w teatrze Recamier w Paryżu, zyskał rozgłos i sławę jako pisarz i dramaturg.
Prelegent zaprosił wszystkich uczestników do odwiedzenia Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli oraz w Vence we Francji.
Na zakończenie Marzena Szafińska-Chadała, Dyrektor PBW w Zielonej Górze, podziękowała Robertowi Utkowskiemu za ciekawy wykład i zaproszenie do muzeum we Wsoli, uczestnikom za uwagę i udział w spotkaniu. Pani Dyrektor złożyła również wszystkim życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i Nowego 2025 Roku.
M. Bensz, fot. R. Zubowicz