XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

W dniach 8-15 maja 2024 r. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze oraz Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich przy PBW organizują obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.
Hasło tegorocznej XXI edycji Tygodnia Bibliotek w Polsce „Biblioteka – miejsce na czasie” odzwierciedla ideę miejsca dla każdego. Miejsca, które uwzględnia nowe trendy, adaptuje się do zmieniającej się rzeczywistości i potrzeb społeczeństwa. Biblioteka na czasie nie ogranicza się do tradycyjnych książek, lecz gromadzi i popularyzuje różne typy dokumentów, takie jak audiobooki czy e-booki, a także eksperymentuje z nowoczesnymi formami przekazu wiedzy i kultury.
W ramach obchodów przygotowaliśmy wystawę z naszych zbiorów „Od słowa do obrazu” – adaptacje filmowe w PBW, promującej ekranizacje książek na nośnikach DVD. Chcąc nawiązać do idei biblioteki na czasie eksponujemy obrazy wygenerowane przez sztuczną inteligencję, które ilustrują eksponowane tytuły. Zachęcamy do zabawy w łączenie w pary ilustracji z filmem DVD. Ekspozycja dostępna będzie od 6 do 31 maja w Wypożyczalni PBW.
Kolejnym punktem naszego programu jest inicjatywa, której celem jest promowanie czytania dzieciom i wartości prezentowanych w książce „Dziewczynka, która miała oczy szeroko otwarte”. Nauczyciele bibliotekarze Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze przygotowali serię filmików z kolejnymi odsłonami tekstu tej niezwykłej książki, które dostępne są na naszym profilu na Facebooku.

Nie zabraknie również wydarzenia, którego adresatami są najmłodsi odbiorcy naszej oferty.
Zaprosiliśmy grupy sześciolatków z partnerskich przedszkoli: Miejskiego Przedszkola nr 39 oraz Miejskiego Przedszkola nr 34 do „Zaczarowanego świata kamishibai”. 14 maja odbędzie się już trzecia edycja, cieszącego się dużą popularnością przedsięwzięcia, które odsłania magię papierowego teatru.

Anna Aleksandrowicz

LTR RTL
Skip to content